Gradonačelnik Ivan Penava na konferenciji za medije predstavio je ovogodišnji Javni poziv za dodjelu bespovratnih potpora iz područja ribarstva i akvakulture koji se otvara u ponedjeljak, 7. travnja, a traje sve do utroška sredstava, a najkasnije do 22. travnja 2025. godine.

Ovu mjeru Grad Vukovar provodi treću godinu za redom, a s ciljem poticanja ribarstva i akvakulture kao važne karike u razvoju vukovarskog gospodarstva, dao je naglasiti gradonačelnik Penava.

„Mjera je osmišljena prvenstveno s idejom da potakne sektor koji je u našem gradu razvijen već stoljećima, imajući u vidu da smo grad koji leži na dvije rijeke i geografski je ribarstvo prirodna djelatnost. Ribarstvo i akvakultura dio su i naše tradicije i upravo zato je važno razvijati ih i poticati. Osim za lov ribe, mjera je namijenjena i proizvodnji proizvoda od riječne ribe što je vrlo važno jer tako obuhvaćamo cijelu gospodarsku granu. Djelatnost je vrlo teška, traži prisutnost čovjeka na vodi po svim vremenskim uvjetima i zato na ovaj način želimo pomoći. Pozivam sve profesionalne ribare i proizvođače da se prijave i iskoriste potpore“, rekao je gradonačelnik dodajući kako je ove godine izdvojeno 66.000 eura za potpore koje se dodjeljuju za sufinanciranje troškova nastalih u 2025. godini i to u maksimalnom iznosu od 10.000 eura, a minimalnom od 200 eura. Postotak sufinanciranja je, kaže gradonačelnik, od 50 do 80 posto.

Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Martina Prepunić pojasnila je kako program poticanja ribarstva i akvakulture sadrži 6 mjera.

„Mjere obuhvaćaju nabavu opreme za obavljanje primarne djelatnosti ribarstva i akvakulture u iznosu potpore od 80 posto prihvatljivih troškova s maksimalnim iznosom potpore od 10.000 eura, promidžbu i marketinške aktivnosti korisnika koji obavljaju primarnu djelatnost ribarstva i akvakulture potičemo sa 70 posto maksimalno do 1.000 eura te edukaciju i stručno usavršavanje korisnika koji obavljaju primarnu. Sve tri mjere u istom postotku sufinanciranja i maksimalne potpore mogu se ostvariti i za korisnike koji obavljaju djelatnost prerade i stavljanja na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture. Prihvatljivi korisnici su oni koji se bave primarnom proizvodnjom proizvoda ribarstva i akvakulture, a koji imaju dozvolu za akvakulturu ili su ovlaštenici povlastice za obavljanje gospodarskog ribolova te također sve pravne, fizičke osobe i zadruge koje se bave preradom i stavljanjem na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture, a imaju objekt za preradu i proizvodnju proizvoda na području grada Vukovara“, pojasnila je pročelnica Prepunić.

Ovom mjerom Grad Vukovar ostaje snažan partner lokalnoj zajednici te nastavlja ulagati u sektore ključne za gospodarski razvoj i održivost. Pri tome, potporama u ribarstvu i akvakulturi osnažuje se i djelatnost koja je od tradicionalna u našem gradu s obzirom na geografski položaj uz dvije rijeke.