Vukovarski gimnazijalci osvojili zlatno odličje na Međunarodnoj izložbi INOVA - BUDI UZOR 2019.
Vukovarski gimnazijalci osvojenom zlatnom medaljom na najvećoj izložbi inovacija mladih u Republici Hrvatskoj - INOVA-MLADI 19. osigurali su mogućnost sudjelovanja na INOVA – BUDI UZOR 2019. koja nosi titulu druge najveće europske i druge najstarije svjetske izložbe inovacija.
INOVA je pokretač i simbol inovatorstva u Hrvatskoj koja okuplja, potiče i javnosti predstavlja tisuće hrvatskih i stotine inovacija iz inozemstva. Savez hrvatskih inovatora i Savez inovatora Zagreba u suradnji s Gradom Zagrebom i Zagrebačkim velesajmom, uz potporu Hrvatske gospodarske komore, organizirali su od 13. do 16. studenog 2019. godine 44. HRVATSKI SALON INOVACIJA – INOVA 2019 i 15. IZLOŽBU INOVACIJA, PROTOTIPOVA I STUDENTSKIH POSLOVNIH PLANOVA – BUDI UZOR 2019. Na izložbi je predstavljeno preko 550 istaknutih inovacija iz više od 30 država, sa svih strana svijeta a tijekom tjedna, izložbu je posjetilo 100 000 posjetitelja što je čini najposjećenijom svjetskom izložbom inovacija.
Biti sudionikom i natjecateljem u izložbi ovakvoga karaktera za Gimnaziju Vukovar, izuzetna je čast ali i odgovornost prema školi, gradu i državi. Projekt Smart City of Vukovar – Our view of smart living predstavili su učenici Lucija Gračanin, Matija Hardi i Marko Macura sa svojim nastavnicima mentorima Davorom Šijanovićem i Sanjom Pavlović Šijanović. Međunarodni ocjenjivački sud za hrvatske izlagače izvan Zagreba, odslušao je predstavljanje i potom zatražio odgovore na stručna pitanja o samom projektu. Marko, Lucija i Matija, u potpunosti usmjereni na projekt, sa strpljenjem su odgovarali na pitanja kako žirija tako i svih znatiželjnih posjetitelja, od onih najmlađih pa do najstarijih te su oduševili i posjetitelje i ocjenjivački sud ne samo osebujnim stilom prezentiranja i demonstracije projekta već i strpljenjem i vedrinom kakvu samo entuzijasti imaju. S obzirom na pozitivne povratne informacije članova međunarodnog ocjenjivačkog suda, ekipa vukovarske gimnazije potajno se nadala odličju, međutim činjenica da se nalaze u konkurenciji sa brojnim projektima hrvatskih i svjetskih izumitelja i inovatora iz Taiwana, Hong Konga, Kine, Japana, Kambodže, Vijetnama, Indonezije, Koreje, Saudijske Arabije, Irana, Iraka, Sudana, Kanade, Njemačke, Makedonije, Slovenije, Tajlanda, Poljske, Rumunjske, Moldavije, Bugarske, Rusije, Malezije, BiH…, svoje želje i nadanja, nitko od članova tima nije želio izustiti na glas.
Osim natjecateljskog dijela, imali su priliku nazočiti i svečanom otvaranju izložbe koju je vodio Neven Marković, organizator INOVA-e, te panel raspravi „MODELI FINANCIRANJA INOVACIJSKIH PROJEKATA“ gdje su stekli mnoštvo korisnih informacija o mogućnostima financiranja inovacijskih projekata i predstavljanju poticajnih mjera. Moderatorica panel rasprave bila je Tajana Kesić Šapić, direktorica Sektora za industriju HGK.
Ovo je prvi puta da je vukovarska gimnazija imala svoje predstavnike na ovako prestižnom događanju i već svojim plasmanom i sudjelovanjem, postigli su izniman uspjeh. Povratak u Vukovar bio je u duhu zadovoljstva radi odlično predstavljenog projekta ali i ponosa budući su dali sve od sebe da dostojanstveno prezentiraju svoju školu, grad i državu.
Projekt Vukovar – pametni grad do sada je osvojio brojne nagrade i priznanja. Sve je započelo donacijskim programom Hrvatskog telekoma - Generacija Next, u sklopu kojeg je organiziran natječaj za razvoj ideje Pametnog grada, a u kojem je sudjelovalo 38 ustanova/udruga sa čak 51 projektnom idejom te je ocjenjivačko povjerenstvo proglasio rad najboljim u srednjoškolskoj kategoriji. Bilo je to prvo predstavljanje projekta a uspjeh koji su postigli postao je snažan motivator za još intenzivnije djelovanje i permanentno učenje, ustrajnost i rad, kako bi se suočili s novim izazovima. Tako su na Arduino događanje Arduino Day, projekt prijavili u kategoriji Djeca i obrazovanje, želeći pokazati kako misle i djeluju ne samo lokalno, već i globalno te kako škola nije samo učionička nastava već je i škola za život koja svoje učenike priprema za cjeloživotno učenje koje se nameće kao nužni preduvjet uspješnog djelovanja u budućem društvu znanja kako bi svojim učenicima osigurala dobru startnu poziciju za ravnopravno pozicioniranje u utrci za globalno tržište rada. Manifestacija je izravno organizirana od strane Arduino tima i održana je u Milanu u Milano Luiss Hub u suradnji s kampom Manifattura Milano u Italiji, uključivši više od 100 zemalja sa 650 projektnih aktivnosti. Pobjedom u kategoriji Djeca i obrazovanje, vukovarski gimnazijalci poslali su poruku da tehnologija i dobra ideja ne poznaju granice! Iako su mali grad i mala škola, svojim trudom, entuzijazmom i radom pokazali su spremnost za velike stvari te da cijelom svijetu mogu i znaju dostojno prezentirati Republiku Hrvatsku i grad na Dunavu. Uslijedilo je i poslovno natjecanje za srednjoškolce Ideja godine – „Novim tehnologijama do poslovnog uspjeha“ u organizaciji portala srednja.hr, a plasmanom u veliko finale za 10 najboljih projekata iz cijele zemlje, omogućeno im je prezentirati pred publikom i potencijalnim investitorima svoju ideju i viziju pametnoga grada. Za poslovnu ideju, razradu poslovnog plana i prezentaciju dobili su izvrsnu ocjenu i pohvalu koje su osigurale fantastičan plasman i osvojeno 2. mjesto. Komentari i osvrt žirija pokazali su da su gimnazijalci odradili izvrstan posao, da se trud i rad prepoznaju i da svakako trebaju razvijati svoja znanja i vještine u području STEMa.
Da Pametni grad i zlata vrijedi dokazali su osvojivši zlatnu medalju i Plaketu za najboljeg gosta iz RH na događanju INOVA MLADI 2019. Na najvećoj izložbi inovacija mladih u ovom dijelu Europe sudjelovalo je čak 440 izlagača sa 218 projekata i upravo ovim uspjehom, vukovarski gimnazijalci osigurali su sudjelovanje na međunarodnoj smotri inovacija INOVA – BUDI UZOR 2019.
Vukovarski gimnazijalci sudionici su Prvog Maker Faire Zagreb koji je ujedno i prvi istaknuti Maker Faire u Hrvatskoj i bližoj regiji. Za projekt Pametni grad zajedničkim glasovima članova organizacije primili su titulu Istaknuti maker (Merit of Maker). Titulu ju ponijelo još 5 udruga/škola, a budući da je sudjelovalo preko 200 izlagača sa više od 60 projekata, iznimo su ponosni na ovo postignuće.
Svoj projekt predstavili su i na događanjima Idea Knockout, StudentsMeetCRO - online videokonferencija učenika za učenike te na CARNetovoj konferenciji za korisnike CUC 2019 „Na granici mogućega“.
U subotu, 16.11. 2019. Skupština Saveza hrvatskih inovatora donijela je odluku o nagradama a kroz događanje Noć stvaralaštva, upriličena je svečana dodjela odličja. Iz financijskih razloga, ekipa vukovarske gimnazije nije bila u mogućnosti sudjelovati na završnici ove međunarodne izložbe a vijest o dodjeli zlatnog odličja kojim se nagrađuju vrijedne ideje s izraženim kreativnim korakom, dočekali su sa oduševljenjem i potvrdom kako je njihova ideja pametnog grada doista zlata vrijedna. Uz zlato, osvojili su i diplomu za najbolji inovacijski projekt za mlade.
Kroz brojna natjecanja, smotre, izložbe i sudjelovanja, cijela ekipa Gimnazije Vukovar stekla je zavidnu razinu znanja o praktičnim aspektima poduzetništva, načinima promocije poduzetničkih aktivnosti i izlaska na tržište, odslušala i pogledala prezentacije uspješnih primjera iz prakse, osnažila se za nove izazove, stekla nova poznanstva, što će zasigurno znati iskoristiti u budućim planovima i razvoju novih ideja.
- NATJEČAJ za prijem u radni odnos na neodređeno vrijeme
- NATJEČAJ za Tajnika školske ustanove
- JAVNI POZIV ZA ISKAZ INTERESA ZA KRAJNJE KORISNIKE PROJEKTA „ZAŽELI – prevencija institucionalizacije Pruži mi ruke II“
- NATJEČAJ za prodaju nekretnine na temelju javnog prikupljanja ponuda
- NATJEČAJ za popunu radnog mjesta: Učitelj edukacijsko rehabilitacijskog profila , obavlja poslove UER