Povodom Međunarodnog dana volontera, PRONI Centar za socijalno podučavanje, nositelj programa Volonterski centar Vukovar, u četvrtak, 5. prosinca 2024. uručio je godišnje volonterske nagrade pojedincima i organizatorima volontiranja s područja grada Vukovara, a iste su pod sloganom „Učinimo našu zajednicu boljom“ dodijeljene u 4 kategorije.

Nagrada za volonterski angažman pojedinca:

Kroz različite aktivnosti neumorno ulaže svoje vrijeme i energiju kako bi zajednica bila mjesto gdje su svi podržani i uključeni. Svojom energijom i volonterskim angažmanom, ostavlja neizbrisiv trag u životima udomljene djece, udomitelja i cijele lokalne zajednice. Kroz različite pristupe, jednako brine za udomljenu djecu i njezine udomitelje. Tako primjerice, osmišljava i provodi različite aktivnosti, poput kreativnih radionica, čime doprinosi stjecanju novih vještina, izgradnji samopouzdanja i osjećaju postignuća među udomiteljskom djecom. Prikuplja i organizira podjelu paketića za udomljenu djecu tijekom blagdana, unoseći u njihove živote osjećaj radosti i posebnosti, pruža pomoć udomiteljima i članovima udruge u svakodnevnim izazovima te radi na poticanju povezivanja udomitelja, razmjenu iskustava i jačanju zajedništva, čime dodatno osnažuje udomiteljsku zajednicu. Osim toga, za vrijeme izbjegličke krize bila je aktivna, ali i dalje pruža nesebičnu pomoć izbjeglicama iz Ukrajine. Pored svega, promovira udomiteljstvo putem medija i suradnju s relevantnim ustanovama, te uz volonterski angažman i brigu o šestero udomljene djece, vodi i udrugu udomitelja VSŽ „Zagrljaj“, koja ju je i nominirala za godišnju volontersku nagradu. Iako je tijekom ove godine njen volonterski angažman formalno zabilježen kroz 40 sati, njezin doprinos u stvarnosti daleko nadilazi brojke. Stoga se, nagrada za volonterski angažman pojedinca u 2024. godini dodjeljuje Nataliji Medak iz Borova.

Nagrada za volonterski angažman pojedinca

On nesebično poklanja svoje slobodno vrijeme zajednici u kojoj živi te u istoj sudjeluje u brojnim aktivnostima. Prilikom svake aktivnosti dijeli svoja znanja, ideje i iskustva, nesebično se zalaže za kvalitetu odrađenih radova uz posebnu pažnju i motiviranost, kao da radi za sebe. Kao pojedinac volontirao je u brojnim udrugama i ustanovama, među kojima se ističe Srednja strukovna škola Marko Babić, koja ga je i nominirala za najvolontera. Samo u ovoj školi, sudjelovao je u mnogobrojnim aktivnostima i projektima, te je svojim volonterskim angažmanom doprinio brojnim promjenama. Sudjelovao je u aktivnostima rekonstrukcije i obnove frizerskog salona škole te postavljanja opreme, obnovi stolica i stolova u školskom restoranu, bojanju školske ograde, izradio je viseći vrt za začinsko bilje, putokaz, poučnu stazu u okviru nacionalne manifestacije Hrvatska volontira te selfie kutak u obliku drvenog prozora, sudjelovao u održavanju okoliša škole tijekom kojih je poticao mlade na podizanje svijesti o sportu, recikliranju, ekologiji i očuvanju okoliša, i mnogim drugim. Tijekom 2024. godine, volontirao je 152 sata u spomenutim aktivnostima ove ustanove, ali i drugim aktivnostima u zajednici te na taj način doprinio kvaliteti života svojih sugrađana. Stoga se u ovoj kategoriji dodjeljuje još jedna nagrada za volonterski angažman pojedinca, a dobitnik je Čedo Bingulac iz Vukovara.

Nagrada za volonterski angažman pojedinca – inkluzivno volontiranje

Iako je još uvijek učenica i ima puno školskih obveza, pravi je primjer volonterke koja svojim primjerom omogućuje drugima uvidjeti kako je volontiranje snažan alat za socijalnu uključenost, ruši barijere i pokazuje da inkluzija nije samo ideal, već svakodnevna praksa koja donosi pozitivne promjene. Unatoč vlastitim teškoćama, pokazuje da svatko može biti ravnopravan i aktivan član zajednice. Upravo je to i učinila sudjelujući u aktivnostima Udruge roditelja djece s poteškoćama u razvoju Vukovarski Leptirići, koji su je i nominirali za volontersku nagradu. Ona je aktivno sudjelovala u obnovi prostorija, od krečenja unutarnjih zidova do uređenja vanjskih prostora, farbanja ograde, rampe za osobe s invaliditetom, klupa za sjedenje, sadnje cvijeća i dr. te je na taj način doprinijela stvaranju funkcionalnijeg i ugodnijeg mjesta za sve korisnike udruge. Osim fizičkih poslova, istaknula se i kao podrška udruzi kroz sudjelovanje u organizaciji brojnih događanja, aktivno doprinosi svakom aspektu, od logistike do kreativnih aktivnosti, poput sudjelovanja u izradi rukotvorina, posebice nakita, za prodaju na štandu udruge. Iako je ove godine provela 120 sati volontirajući u udruzi, njezin doprinos nije samo fizički – njen rad, empatija i pozitivna energija donosi emocionalnu vrijednost koja se ne može izmjeriti satima. Stoga s posebnim zadovoljstvom dodjeljujemo posebnu nagradu za volonterski angažman pojedinca u području inkluzivnog volontiranja, a dobitnica je Dunja Rajh iz Vukovara.

Nagrada za postignuti učinak volonterske akcije

Udruga brine za više od 130 članova djece s teškoćama u razvoju te njihove roditelje. Kako bi bili u mogućnosti nastaviti s kvalitetnim radom te osigurati daljnje aktivnosti za roditelje i djecu s teškoćama u razvoju, udruga je krenula u potragu za adekvatnijim prostorom od onoga kojeg su imali, što je rezultiralo dodjeljivanjem prostora u gradskoj četvrti Mitnica. Ipak, taj prostor trebalo je dodatno urediti, i to kroz nekoliko faza, kako bi se stavio u funkciju. To je zahtijevalo niz građevinskih radova i adaptacija, čišćenje prostora i dvorišta, opremanje i drugih potrebitih radnji. Sve to bilo bi iznimno skupa investicija da se u ove radove nisu uključili brojni volonteri te na taj način pomogli udruzi i njezinim korisnicima dobiti novi dom. Novi prostor u konačnici je završen i službeno pušten u rad u jesen ove godine čime je ostvaren san udruge. Ovim činom, možemo slobodno zaključiti kako je provedba ove ideje, uz koordinaciju i veliki angažman volontera, koji su uložili čak 583 volonterska sata kroz nekoliko etapa i mjeseci rada, ostvarila željeni rezultat.

Stoga, ovogodišnja nagrada za postignuti učinak volonterske akcije, ili bolje rečeno akcija, dodjeljuje se Udruzi za pomoć i podršku roditeljima djece s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima – Tko se boji sutra još? Vukovar.

Nagrada za poticanje razvoja volonterstva

Ova ustanova aktivna je već dulji niz godina u području volonterstva, posebice kroz djelovanje školskog volonterskog kluba. Samo ove godine učenici/članovi školskog volonterskog kluba sudjelovali su u volonterskim akcijama, kako unutar škole, tako i u zajednici. Primjerice, volontirali su u Domu za starije i nemoćne PRIMUM Vukovar te na taj način razveselili naše starije sugrađane, pružali pomoć u učenju djeci korisnicima Udruge roditelja djece s teškoćama u razvoju VUKOVARSKI LEPTIRIĆI te kroz igru i druge aktivnosti na otvorenom učenici su doprinijeli širenju senzibilizacije, humanosti i empatije, u suradnji s PRONI Centrom sanirali su površine prekrivene neprimjerenim i diskriminacijskim porukama po različitim osnovama, u gradskoj četvrti Olajnica, te su aktivno sudjelovali u širenju tolerancije i poruka mira, u okviru kampanje „Mijenjamo sva lica siromaštva“, koju je provodila Humanitarna udruga Duga iz Vukovara, pred jednim trgovačkim centrom dijelili su letke kupcima s popisom najpotrebniji namirnica i sl. Iz svega je vidljivo kako škola, odnosno koordinatori školskog volonterskog kluba, kontinuirano potiču svoje učenike na volontiranje i humano djelovanje u zajednice, čime kod istih razvijaju i osjećaj aktivnog građanstva, a u suradnji s istima planiraju akcije i povezuju se s dionicima u zajednici, čime izravno doprinose poticanju razvoja volonterstva kako među mladima, tako i širom zajednicom. Stoga ovogodišnja nagrada za poticanje razvoja volonterstva dodjeljuje se Ekonomskoj školi Vukovar.

Uz dobitnike volonterskih nagrada, svečanu dodjelu obogatio je i muzički program Glazbene škole pri OŠ Dragutina Tadijanovića Vukovar, gdje su učenice Kristina Simeunović uz mentora/učitelja Filipa Miloša i Mia Blažević uz mentoricu/učiteljicu Natašu Lapčević izvele glazbena djela i ujedno, s velikim entuzijazmom i na volonterskoj osnovi, doprinjeli obilježavanju ove svečanosti.

Ove godine, dodjela volonterskih nagrada ima i dodatnu svečanu notu, a to je obilježavanje 10 godina rada Volonterskog centra Vukovar gdje smo posebno istakli sve dosadašnje dobitnike volonterskih nagrada koji su svojim volonterskim radom i dijelima učinili našu zajednicu boljom, kao i naše međunarodne volonterke Sezen i Ecem iz Turske koje volontiraju u vukovarskom uredu PRONI Centra, u okviru Europskih snaga solidarnosti, već nekoliko mjeseci.

Nakon dodjele volonterskih nagrada dobitnici i svi uzvanici počastili su se prigodnim domjenkom kojeg su pripremili učenici Srednje strukovne škole Marko Babić Vukovar.

Čestitamo dobitnicima i zahvaljujemo se gostima koji su svojim dolaskom dali na značaju i razvoju volonterstva.

Zahvaljujemo se Gradskoj knjižnici Vukovaru – odjelu za mlade Spajalica na domaćinstvu