SVEČANO OTKRIVENO SPOMEN-OBILJEŽJE "KOLONA SPASA"
Ovo spomen-obilježje, kako je i uklesano na ploči, predstavlja mjesto na kojemu su 18. studenoga 1991. godine 182 hrvatska branitelja položila oružje i nesebično založila svoje živote u zamjenu za slobodan izlaz nekoliko tisuća civila i ranjenika iz opkoljenog područja Mitnice. Na pločama uz spomen-obilježje nalaze se dva plakata na kojima su informacije o zadnjim danima borbe 1991. godine, o pregovorima i predaji oružja, a s vanjske strane plakata nalaze se povijesne slike iz tih dana Domovinskog rata.
Spomen-obilježje otkrili su posljednji zapovjednik obrane Mitnice brigadir Pilip Karaula, jedan od zapovjednika obrane Mitnice pukovnik Matija Mandić te Vukovarka Suzana Sabadoš, rođena Hovanček, koja je prije 33 godine koračala Kolonom spasa, dijete ubijene majke Marije i oca, hrvatskog branitelja Martina, ranjenog 1991. godine.
Brigadir Karaula rekao je kako je tih dana grad padao četvrt po četvrt i kako se nazirao kraj.
„Na Mitnici smo raspravljali što i kako učiniti s obzirom na to da smo ostali još uvijek neprobijeni, nije nas dirnula neprijateljska ruka. Računali smo koliko ćemo se još dugo moći braniti s preostalim ljudstvom i što će biti s braniteljima, a pogotovo s civilima i ranjenicima. Tada smo Matija Mandić, Zdravko Komšić i ja odlučili da ćemo pregovarati. Dogovorili smo predaju oružja pod jednim jedinim uvjetom – da civile u što kraćem roku odvezu što dalje od Vukovara. Predali smo svoje živote u ruke krvnicima iako nismo bili sigurni što će biti. Bogu hvala, sve je prošlo dobro“, rekao je Karaula prisjećajući se predaje gradske četvrti Mitnica i pregovora s tzv. Jugoslavenskom narodnom armijom.
Molitvu je predvodio vukovarski gvardijan, župnik župe sv. Filipa i Jakova fra Tonio Vučemilović. Svečanosti otkrivanja spomen-obilježja nazočila su brojna izaslanstva, među kojima i izaslanstvo Grada Vukovara na čelu s gradonačelnikom Ivanom Penavom, visoki dužnosnici, pripadnici hrvatske vojske i policije te brojni mještani Mitnice, obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja i hrvatski branitelji Vukovara.
Nakon svečanog programa otkrivanja spomen-obilježja „Kolona spasa“ otkrivena je i spomen ploča na zgradi Vinogradarske kuće Goldschmidt u Vukovaru u spomen na mjesto na kojemu su 18. studenoga 1991. godine, nakon iscrpljujuće bitke za Vukovar, predstavnici hrvatskih branitelja; Pilip Karaula, Zdravko Komšić i Matija Mandić, uz prisutnost Međunarodnog Crvenog križa, pregovarali s okupatorskom tzv. Jugoslavenskom narodnom armijom. Kako je već ranije spomenuto, postignut je dogovor da branitelji Mitnice polože svoje oružje i prepuste svoje živote u zamjenu za slobodan izlaz nekoliko tisuća civila iz opkoljenog područja Mitnice. Tim je hrabrim činom okončana bitka za Mitnicu, spašeni su životi mnogih civila i ranjenika, a hrvatski branitelji su odvedeni u srpske koncentracijske logore.
- Dani sjećanja 2014
- Dani sjećanja 2015
- Vukovar mjesto posebnog pijeteta 2016
- Vukovar mjesto posebnog pijeteta 2017
- Vukovar mjesto posebnog pijeteta 2018
- Vukovar mjesto posebnog pijeteta 2019
- Vukovar-mjesto posebnog domovinskog pijeteta 2020
- Vukovar-mjesto posebnog domovinskog pijeteta 2021
- Vukovar-mjesto posebnog domovinskog pijeteta 2022
- Vukovar - moj izbor i u dobru i u zlu
- Vukovar-mjesto posebnog domovinskog pijeteta 2024